Trabzon Şehir Turu

Boztepe

Trabzon şehir merkezine hakim noktada bulunan Boztepe, ziyaretçilerine muhteşem manzarasıyla ev sahipliği yapıyor. Şehri seyrederken çayınızı yudumlayabilir size sonsuzmuş gibi gelecek mavinin tadını çıkartabilirsiniz.

Ayasofya Camisi ve Müzesi

Trabzon İmparatorluğu krallarından 1. Manuel Komnenos zamanında (1238 – 1263) inşa edilmiştir. Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethini takiben yapı, camiye çevrilmiş ve vakıf eser olmuştur. Ayasofya, yüzyıllar boyunca şehri ziyarete gelen seyyah ve araştırmacıların ilgisini çekmiştir. 1868 yılında harap durumda olan caminin Bursalı Rıza Efendi’nin teşvikleriyle baştan onarıldığı bilinmektedir. 1.Dünya Savaşı yıllarında sırasıyla depo, hastane daha sonraları yine cami olarak kullanılmıştır. 1958 – 1962 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Edinburg Üniversitesi’nin işbirliği ile restore edilerek 1964 yılından sonra müze olarak ziyarete açılmıştır. Müzenin bir bölümü 2013 yılında 49 yıl sonra yeniden Müslümanların ibadetine açıldı.

Atatürk Köşkü

Atatürk Köşkü, 19. yüzyıl başlarında Trabzon’a hakim Soğuksu sırtlarında Konstantin Kabayanidis tarafından yazlık olarak yaptırılmıştır. Avrupa ve Batı Rönesans mimarisinin etkilerini taşıyan binada büyük ve gösterişli Avrupa simgeleri kullanılmıştır. Bununla birlikte köşkün dış cephesinde taş işçiliği kullanılmış olup, bahçesi çam ağaçlarıyla çevrilidir. İç cephede tuğla kullanılmış merdivenler ahşap ve korkulukludur. Katlarda karo kullanılmış ve tavanlar ampir tarzda alçı süslemelidir. Su ve ısı tesisatı ise zamanın ileri teknolojisiyle döşenmiştir. Atatürk Köşkü Trabzon’a gelen ziyaretçilerin çoğunluğu tarafından ziyaret edilen tarihi bir mekandır.

Sera Gölü

Uzungöl’e alternatif turizm sit alanı olarak düzenlenen Sera Gölü, dağ yamacının kayarak vadinin önünü kesmesiyle oluşmuş doğal bir göldür. Sahile 1,5 km, Trabzon’a 12 km olan gölün etrafında kamp ve yeme içme tesisleri mevcuttur. Şehir gürültüsünden uzak doğa ile baş başa eşsiz manzarası eşliğinde zamanınızı geçireceğiniz göl çevresi eko turizm ve rekreasyonel faaliyetlere uygundur. Yürüyüş, kamp, manzara seyri, kayık gezintisi, piknik, fotoğraf çekimi ve benzeri faaliyetler göl çevresinde yapılabilmektedir.

Diğer Turlarımız