Giresun - Ordu Turu

Tirebolu Kalesi

Tirebolu ilçe merkezinde denize girinti yapan yarımadanın üzerinde bulunan kalenin, eski çağlardaki ismi Saint Jean Kalesi’dir. Deniz kıyısında yüksek kayalığa yerleştirilmiş olan kale ilk olarak Helenistik ya da Roma Döneminde inşa edilmiş olup, Pontus İmparatorluğu döneminde tamamen yenilenmiş ve Orta Çağ kalesi karakterine bürünmüştür. Yarımadanın doğal yapısına uygun olarak inşa edilen kaleye güneyden dik bir merdivenle çıkılmaktadır.

Ordu Boztepe

Ordu şehri Boztepe’nin yamaçlarına serilmiştir. Denizden 450 metre yükseklikte olup, şehrin tüm güzelliklerini, Karadeniz’in muhteşemliğini Boztepe’den seyretmek doyumsuzdur. İl merkezine 6 km mesafede olup asfalt yolla ve dilerseniz teleferikle ulaşmak mümkündür. Yeme içme ve dinlenme tesisleri ile ormanlık piknik alanları mevcuttur.

Giresun Kalesi

Kenti ikiye bölen yarımadanın en yüksek yerindedir. 500 metrelik parke ve beton bir yol ile ulaşılmaktadır. Kalenin M.Ö.2. yüzyılda Pontus Kralı 1. Farnakes tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır. Sur ve saray kalıntıları hala ayaktadır. Kalenin çeşitli yerlerinde, oyulmuş taş mağaralar ve tapınak örenleri bulunmaktadır. Giresun kalesi iç ve dış kale bölümleri olarak incelenebilir. Kente egemen tepe üzerindeki iç kalede saray kalıntısı vardır. Aristotoles, Neofitos, Giresun Eyaleti adlı yapıtında burayı yüksek duvarlı, savunması iyi ve alınması güç bir kale olarak tanımlamaktadır. Güneybatıdan başlayan kale duvarları kenti çevreleyerek kuzeydoğuya uzanmaktadır. Büyük kaba taşlardan örülmüş surların bir bölümü Kültür Bakanlığı tarafından restore edilmiştir. Kalenin kuzeyinde çok büyük mağara sığınakları vardır. Kurtuluş Savaşında büyük yararlılıklar gösteren ve Atatürk’ün koruma komutanlığını yapan Gazi Osman Ağa’nın (Topal Osman Ağa) mezarı kalededir.

Ordu Teleferik

Dünyada iki direk arası en uzun mesafeye sahip (900 metre) teleferik tesisidir. Deniz kenarından 500 metre rakıma çıkarak aynı anda iki mevsim yaşatan tek teleferiktir. Kapalı devre müzik yayını, anons sistemi bulunmaktadır. Teleferik Toplam hat uzunluğu 2.350 metredir. Teleferik hattında toplam 7 adet direk bulunmaktadır. 28 adet kabin mevcuttur. Teleferiğin Sahilden Boztepe’ye Ortalama varış süresi 8 dakikadır. Teleferik Yolcu kapasitesi tek yön 250 kişi/saat.

Diğer Turlarımız